"Protože jsem byl vždycky přesvědčen, že moudrý stvořitel uložil do těla člověka na nějaké místo či do všech jeho částí hojnost léčivých prostředků na všechny neduhy, dokázal jsem na všech svých životních poutích shromáždit přehršel dokladů o tom, že všechny léky nutné pro zdraví se v těle již nacházejí."

Dr. A. T. Still


Jak dlouho terapie trvá?

První setkání bývá většinou delší, seznamující, více povídající.

Samotná terapie trvá přibližně 1 hodinu

U miminek a malých dětí stačí kratší doba, jelikož jsou mnohem citlivější.

Organizuji si čas tak, abych pro Vás vždy měla prostor navíc, jelikož tělo má svůj vlastní léčebný plán.


Jak často byste měli na terapii docházet?

Dle všeobecných doporučení a dlouhodobých zkušeností je při akutních a chronických potížích terapie vhodná každý týden, nebo nejpozději 1x za 14 dnído odstranění problémůProč? Než došlo k tělem výrazněji projeveným problémům, předcházely tomu blokády uložené v mnoha vrstvách těla, často nahromaděné během několika let či desetiletí, a k jejich odstranění a umožnění změn většinou jedno ošetření nestačí. Proto je lepší docházet na více ošetření za sebou. V případě preventivní péče stačí jednou měsíčně, nebo dle Vašich pocitů.


Vždy se respektujte jedinečnost systému, aby mělo dost času ošetření tzv. integrovat. Frekvence ošetření je tedy individuální. Pro docílení větších změn existuje obecné doporučení - projít sérii 6 - 10 ošetření s kratším odstupem (1-2 týdnů).

Přibližný obecný průběh terapie

🍀 Při první terapii si nejdříve popovídáme proč jste přišli, co vás trápí. Povím Vám, cokoliv budete chtít vědět o KST, průběhu terapie a co od ní můžete očekávat.

🍀 Poté se přesunete na terapeutické lehátko, kde ležíte v pohodlném oblečení a podle potřeby přikrytí dekou, podloženi polštářky, pro co nejpohodlnější a nejlepší pocit. Já budu sedět u Vás a po vyjednání kontaktu přejdu k jemnému doteku, který vždy probíhá diskrétně a přes pohodlné oblečení. Ke kontaktu může docházet i v poloze na boku či v sedě dle Vašeho zdravotního stavu. K tomu často dochází při ošetřování těhotných žen v pozdním stádiu těhotenství.

🍀 Vždy jsem s Vámi v plné přítomnosti, kdy si můžete dovolit nechat cokoliv projevit.

🍀 Často se stává, že během ošetření klienti usínají, což je naprosto v pořádku - je to krásný projev důvěry v terapeuta a jeho působení. Tělo si dovolí nebýt ve střehu, nechá vše být a tím napomáhá spustit hluboký samoozdravný proces.

🍀 Na závěr máte prostor si ještě v klidu poležet a nechat vše doznít.

Terapie miminek a malých dětí 🧸

🧸 U miminek a malých dětí probíhá terapie jinak, avšak o nic méně účinněji. Na konkrétní poloze u nich tolik nezáleží a jsou také na ošetření mnohem citlivější. Z toho důvodu je většinou ošetření kratší.

🧸 Miminka jsou často ošetřovány v náručí maminky, při kojení, s dovolením i v mém náručí a na terapeutickém lehátku v blízké přítomnosti maminky. 🙂 

🧸 Batolata a větší děti ošetřuji během hry na dece a v prostorách kliniky.

🧸 Terapeutické prostory jsou dětem přizpůsobeny a mají k dispozici spoustu hraček, které neustále přibývají.  Je však často dobré vzít i oblíbenou hračku u domu, knížku, apod., aby se děti cítily lépe. ⚽

🧸 Každé setkání je individuální, probíhá přirozeně a s maximálním ohledem na nastavení a naladění dětí a rodičů. Nikdy na nikoho netlačím, ani nespěchám. Vše je o vzájemném respektu a spolupráci. 

🧸 První návštěva je většinou delší, seznamovací, více informativní a povídací.

"Kdo nikdy nebyl dítětem, nemůže být ani dospělým." 

(Charlie Chaplin)

Co, když se neradi svěřujete? 

To je naprosto v pořádku a nikdo to po Vás nemůže vyžadovat.

Setkávám se samozřejmě také s klienty, kteří se nechtějí s ničím svěřovat a o ničem si povídat. Mnozí lidé právě z důvodu obav, že se budou muset odkrývat se svými problémy cizímu člověku, raději nepřijdou. Měla jsem to kdysi stejně - takový svůj bezpečný pocit s názvem "co je komu po tom". Já a Dech života nemáme nic proti tichému průběhu, a nevyžadujeme žádnou verbální komunikaci a svěřování. O tom tato metoda naštěstí není a mimo jiné i proto jí mám tak ráda....umožňuje maximální respekt. Já jen vždy s klientem vyjednám polohu těla během terapie a vykomunikuji, kde mohu a nemohu položit své ruce, případně informuji klienta o tom, co v těle vnímám. Vše tak jak nám vyhovuje si vyjednáme předem. Každého jedince respektuji se vším, s čím přichází, bez jakéhokoliv posuzování. Všemu předcházejí naše jedinečné životní zkušenosti a tak, jak to máme, to máme, a je to v pořádku. Během samotné terapie se pak může projevit cokoliv a často se vynoří velmi hluboká témata, která si tělo umí vyřešit a dochází tak k významným změnám. Vše zůstává navždy důvěrně jen mezi mnou a klientem.

Ošetřuji děti i dospělé všech věkových kategorií včetně těhotných žen, maminek s miminky a handicapovaných lidí.

Co dělá BCST terapeut, když to vypadá, že nic nedělá?


Při své hluboké a klidné práci v nehybnosti se dotkne a vstoupí do kvantové matrice těla. Klient může při takovém ošetření mít pocit, že terapeut jen tak sedí, dotýká se ho a nic nedělá. Ve skutečnosti intenzivně pracuje (já bych řekla spíše spolupracuje). Orientuje se na primární respiraci, středovou linii, udržuje široké percepční pole kolem klienta a vytváří podmínky pro projevení vrozených sil, jež usnadňují návrat ke zdraví - podmínky pro projevení Dechu života, který tělo stvořil a léčí ho. Podněcuje klientovo tělo k harmonizaci a zdraví. Podporuje samoléčebné ozdravné procesy v bytosti klienta. Je průvodcem orientujícím se v anatomii a fyziologii těla, jeho traumatických projevech a zdrojích. Provádí klienta bezpečně léčebným procesem.


Můžeme říct, že kraniosakrální terapeut je naslouchajícím prostředníkem, zkušeným a orientujícím se zprostředkovatelem léčení. Vědomým dotekem naslouchá jemným projevům primárního Dechu těla - kraniosakrálním rytmům, pohybům tkání, tekutin, nervů, dechu jednotlivých kostí a orgánů. Avšak nic by neměl chtít ovlivňovat. Musí vědět, jak se každá část těla vevnitř projevuje a co se tam může dít, ale při samotné terapii by s tím měl jen být, vnímat v plné přítomnosti projevy klientova systému, nechávat vše přicházet a podporovat skrze sebe Dech života - zdraví v každém z nás. Z toho vyplývá, že uzdravení v podstatě neřídí terapeut, ale stejná síla, která nás stvořila od první buňky až po několik desítek biliónů buněk tvořících dokonalou lidskou bytost. Přirozené zdraví, které nás každou vteřinu tvoří a regeneruje, a je přítomné od narození až do smrti.